• Zuzana Novotná, překlady z/do angličtiny, jazykové korektury
Blog

Práce doma a jak si ji zpříjemnit

Téměř kdykoli se v rozhovoru zmíním, že jako překladatelka nechodím do práce, ale pracuji z domova, přichází reakce: „to já bych nezvládl/a, to není pro mě“. Mně naopak tento formát naprosto vyhovuje, i když nepopírám, že dobrý pracovní kolektiv bych čas od času také uvítala. Samozřejmě, že někdo se cítí lépe v tichu svého pracovního kouta a jiný obklopen lidmi. Pro tu první skupinu tu mám pár tipů, jak si svůj život na volné noze zpestřit.

 

  • Coworking – sdílení kancelářských prostor, které se do Česka dostalo cca před pěti lety. V současnosti po republice funguje (nebo je v přípravě) asi 50 center různých velikostí a různého zaměření – např. i pro matky s dětmi, pro mladé apod. Některé jsou navrženy spíše ve stylu open space, jiné vypadají velice komfortně i útulně, takže pokud jste z některého z velkých měst, stačí si jen vybrat. Já sama se coworking chystám určitě vyzkoušet.

 

  • Digitální nomádství – znáte? Sbalíte si počítač, telefon a všechno ostatní, co k práci potřebujete, vyhlédnete si pěkný kemp s bezplatnou wifi a vyrazíte třeba na jih. Pracujete několik hodin denně a zbytek cestujete, ležíte na pláži, chodíte po kopcích… Pokud máte obytný přívěs, můžete si takto užívat třeba celé léto. Více se můžete dozvědět třeba zde nebo zde. Osobně jsem vůči tomuto trendu byla zpočátku trochu skeptická, ale po obzvlášť vydařené dovolené (nepracovní) mě začal minimálně lákat.

 

  • Pracovní kout na zahradě – máte-li na zahradě stinné místo, aspoň trochu pohodlný zahradní nábytek a elektřinu v dosahu, proč se s počítačem nepřesunout ven? Tedy pokud vás zrovna netlačí termín…

 

  • Pozitivní myšlení – kdykoli vás samota začně užírat, vzpomeňte si na své zaměstnané známé a připomeňte si, jaké máte oproti nim výhody. Nemusíte sedět v kanceláři s dalšími 10 lidmi (z nichž polovinu nemáte rádi). Nejste v kolektivu, kde každý ví o každém všechno (i to, co dotyčný ještě ani neví). Nemusíte řešit propustku, když potřebujete k lékaři nebo kamkoli jinam. Nemusíte si brát dovolenou, když si pořídíte štěně, které ještě nevydrží o samotě. Už je vám lépe? 🙂

 

Samozřejmě, že překládání, potažmo jakákoli práce doma, si žádá i obrovskou sebedisciplínu, ale o tom třeba někdy příště. Zatím si na toto téma můžete přečíst třeba výborný článek Jak nezvlčit při homeoffice a vyzkoušet některý z uvedených 12 tipů. 

  • 4 Čvc, 2014
  • Napsala Zuzana Novotná
  • 0 Komentáře

KATEGORIE Nezařazené

KOMENTÁŘE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *