• Zuzana Novotná, překlady z/do angličtiny, jazykové korektury
Blog

Jak se žije na rodičovské, zn. pracovně

Řekněme si to narovinu – pokud jste žena, pracujete na volné noze a rozhodnete se založit rodinu, s velkou pravděpodobností vás tři roky dovolené nečekají (protože ani vaši klienti nebudou čekat, až potomek nastoupí do školky :)). Na druhou stranu, péče o dítě se s prací skloubit bez problému dá a protože já tímto způsobem funguji už skoro rok a půl, rozhodla jsem se sepsat pár tipů a postřehů.

 

  • buďte v pohodě

Asi nejtěžší bod hned na začátku. Už jsem si mockrát ověřila, že dítě velmi dobře zrcadlí emoce a nálady mámy – a nebojím se tvrdit, že tomu tak je už v době, kdy si hoví v břiše. Takže vystresovaná matka = dítě v nepohodě = matka ve stresu a tak pořád dokola. Než se tedy začnete zaobírat jakoukoli prací, naskočte do nového chodu domácnosti, vyřešte případné problémy s kojením (pomocí laktační poradkyně, ne krabice se Sunarem), vyrovnejte se s nočním vstáváním a spánkovým deficitem (vezměte si mimino k sobě do postele) a najděte si čas pro sebe. Protože dítě v pohodě = spící dítě = čas (třeba) na práci.

 

  • dejte vědět klientům

Není důvod zamlčovat, že jste kvůli dítěti aktuálně méně produktivní a flexibilní. Pokud se kvalita vaší práce nezhorší, budou s vámi rádi spolupracovat dál, i když budete jinak většinu svého času věnovat kojení a přebalování.

 

  • buďte realističtí a vždy plňte termíny

Stanovte si, kolik práce denně v průměru zvládáte a podle toho domlouvejte termíny. Nezapomínejte počítat i s možností, že potomek onemocní, začnou mu růst zuby, kvůli úplňku se hůř vyspíte apod. Opakuji předchozí bod – klient rád den dva navíc počká za předpokladu, že se od vás dočká stejně kvalitních služeb jako dříve (samozřejmě pokud se nejedná o nějakou superurgentní zakázku přes noc).

 

  • záskok

Stane se, že zakázek se nakupí nad vaše možnosti a žádnou nechcete odmítnout. Pro takové případy je dobré mít několik (ověřených) přátel a známých „od fochu“, kteří se vašich přebytků rádi ujmou a příště třeba nabídnou nějaké přebytky na oplátku vám.

 

  • dokončete veškerou rozdělanou práci dva tři týdny před porodem

To jen pro případ, že si potomek týden před termínem řekne, že mačkání se v břiše už bylo dost. Ať potom nemusíte psát klientovi z porodnice, že potřebujete pár dnů na dokončení navíc :).

 

 

A teď z praktického života…

 

  • navařte si „do mrazáku“

Jakmile musíte vařit i pro dítě, oběd ve formě pizzy dovezené z nejbližší pizzerie už moc nepřipadá v úvahu. Pro dny, kdy nestíháte, je dobré mít v mrazáku několik krabiček s jídlem, kterým nakrmíte sebe i potomka. U nás jsou to třeba vývary a jiné polévky, špenát nebo palačinky plněné špenátem, rajská omáčka, vařené maso do rizota, dýňové pyré apod. Spoustu inspirace najdete na internetu vyhledáním hesla „freezer meals“ nebo „freezer cooking“.

 

  • kupte si šátek na nošení

Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory, ale dítě prostě patří k matce. Šátek je tak bez nadsázky ten nejlepší vynález, který kdy lidstvo pro dvojici rodič-dítě vymyslelo. V něm se cítí v bezpečí, může se kojit nebo spát, zatímco vy pracujete u počítače nebo v domácnosti (a navíc nemusíte uspávat, což ušetří dost času). A pokud se vám představa spícího dítěte před monitorem nezdá, můžete šátek použít v rámci psychohygieny na vycházky do přírody, kam se s kočárem nedostanete. Jen pozor, nošení je prudce návykové (pro obě strany)…

 

  • hlídání

Zdá se být naprostou nutností, ale trochou štěstí není aspoň zpočátku nutné :). První půlrok života dcerky jsem pracovala velmi intenzivně, ale současně nebyla moc ochotná „půjčovat“ ji v kočáře ven (ano, to jsou ony potvorné mateřské hormony). Dokud dítě hodně spí (cca onoho prvního půl roku), máte času dost. S menší potřebou spánku se však zvyšuje míra „hlídatelnosti“ a třeba v roce už si těch pár hodin bez mámy užije jak dítě, tak hlídač, ale máma především. Samozřejmě takto to máme doma my a pokud nemáte vy ani dítě problém s hlídáním v ranějším věku, proč ne.

 

  • 1 Říj, 2016
  • Napsala Zuzana Novotná
  • 0 Komentáře

KATEGORIE Nezařazené

KOMENTÁŘE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *