• Zuzana Novotná, překlady z/do angličtiny, jazykové korektury
Blog

Tři časté problémy s číslovkami, se kterými si možná nevíte rady

Stává se vám, že musíte vždy dlouho přemýšlet, jak se jedno konkrétní slovo nebo gramatický tvar napíše správně? Toto jsou tři nejčastější záludnosti z oblasti číslovek:

 

1) 5-ti letý, 5ti letý, 5-letý, 5 letý…

Nahlédněte do jakékoli internetové diskuze a najdete celou plejádu těchto výrazů. Vlastně ale nemusíte hledat jen v diskuzích, podobné tvary najdete i ve zpravodajství, na firemních webech, u produktů v e-shopech, prostě všude. Pokud se nechceme nebo nemůžeme číslici vyhnout (a napsat pětiletý), je jediným možným způsobem varianta číslice+přídavné jméno v jednom slově bez mezery, bez pomlčky a bez „ti“: prostě 5letý (ano, může to vypadat zvláštně, ale je to tak). Stejným způsobem píšeme o 6komorových oknech, 7denní dovolené, 16palcovém monitoru, 20metrovém plotu apod. Takže až vám příště bude Google našeptávat něco podobného, jako vidíte na obrázku níže, řekněte mu: „Ne!“ 🙂

 

 

 

2) 50% versus 50 %

Kolikrát jste už přemýšleli, jestli mezi číslici a symbol procenta napsat mezeru či nikoli? A víte, že mezi 20 % a 20% je rozdíl nejen typografický, ale i významový?

  • 20 % s mezerou znamená skutečně dvacet procent, jedná se o číslovku. Používáme pokud možno „pevnou“ nedělitelnou mezeru, díky níž se nestane, že znak procenta nám odskočí na další řádek. Stejné pravidlo platí například i v angličtině. Příklad: 20 % zaměstnanců.
  • 20% bez mezery znamená dvacetiprocentní, jedná se o přídavné jméno. A tímto jsme se vlastně vrátili k bodu 1 výše. Příklad: 20% nezaměstnanost.

 

 

3) Dvěmi, oběmi

„Před dvěmi hodinami“ a „s oběmi kolegyněmi“ mnoha lidem možná zní lépe a spisovněji než „před dvěma hodinami“ a „s oběma kolegyněmi“. Trochu paradoxně jsou ale tvary s -i, tedy dvěmi a oběmi, nesprávné. Nebojte se tedy napsat koncovku -a: před dvěma hodinami, dvěma rukama, s oběma (ne ale obouma :)) kolegyněmi – je to jediný možný způsob.

 

 

  • 7 Dub, 2014
  • Napsala Zuzana Novotná
  • 0 Komentáře

KATEGORIE Nezařazené

KOMENTÁŘE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *